in

Μεγάλη νίκη παραμονής για τον ΑΟΑΝ επί της Προοδευτικής στον Άγιο Νικόλαο

Νίκη-σωτηρίας για τον ΑΟΑΝ! Η ομάδα του Αγίου Νικολάου επικράτησε με 2-0 της Προοδευτικής στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία.

Πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά Κατσικοκέρη:

• Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρεες καταστάσεις, με τον Λαζαρίδη να σούταρε άστοχα στο 1ο λεπτό και τον Πήλιο να απαντά στο 7ο.
  • Στο 13′, ο Κατσικοκέρης απείλησε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σένκα, με τον Νικολόπουλο να διώχνει πάνω στη γραμμή.
  • Νέες ευκαιρίες για τον ΑΟΑΝ στο 29′ με τον Ανδριόπουλο να διώχνει προ του Κατσικοκέρη και στο 31′ με τον Δρόσο να στέλνει άουτ καλό πλασέ.
  • Στο 40′, ο ΑΟΑΝ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κατσικοκέρη μετά από κόρνερ του Σένκα.

Δεύτερο ημίχρονο με γκολ Πήλιου:

• Η ομάδα του Αγίου Νικολάου μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51′, ο Πήλιος έγραψε το 2-0 μετά από εκπληκτική ενέργεια του Νοκάι.
  • Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια, με την Προοδευτική να έχει την κατοχή, αλλά χωρίς να απειλεί ουσιαστικά.
  • Ο ΑΟΑΝ είχε δύο καλές ευκαιρίες για να “κλειδώσει” το αποτέλεσμα στο 91′ και στο 93′, με τους Αποστολόπουλο και Μαρκάκη αντίστοιχα, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Σημαντική νίκη για τον ΑΟΑΝ:

Με αυτή τη νίκη, ο ΑΟΑΝ έφτασε στους 46 βαθμούς και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του για την παραμονή στην κατηγορία.

Την τελευταία αγωνιστική, ο ΑΟΑΝ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ήδη υποβιβασμένη Αγία Παρασκευή.

ΑΟΑΝ (Σκύβαλος Μανόλης): Γιαγκιόζης, Δολαψάκης, Τσανάι, Χριστογιάννης, Μουστάκης, Φουκαράκης, Κατσικοκέρης (74΄ Αποστολόπουλος), Καμαρά, Νοκάι (65΄ Πλουσής), Σένκα (65΄ λ.τ. Μαρινάκης), Πύλιος (80΄ Μαρκάκης)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Καλαμάκης Αντώνης): Πραντάλος, Πετράκης (86΄ Κολοβάδης), Ματκάκης, Νικολόπουλος, Ανδριόπουλος (72΄ Γκόγκα), Ξενοπανάγος, Θεοδωρίδης (56΄ Βουργουντζής), Δρόσης, Λαζαρίδης, Σαβράς (56΄ Ξυγκάκης).