in

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μπάσκετ του Αγίου Νικολάου – Νίκησε τον Χανιά BC με 58-51 και “έπιασε” τετράδα! (pics)

O Aγ. Νικόλαος κέρδισε τον Χανιά BC με 58-51 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και επέστρεψε στις νίκες για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ.

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Αγίου Νικολάου καλαθοσφαίριση το απόγευμα του Σαββάτου (4/3) στο κλειστό του Αγίου Νικολάου με 58-51 επι της ομάδα των Χανίων BC, που της επιτρέπει να βλέπει την τετράδα, μετά και την ήττα του Ηροδότου.

Η ομάδα του Γιάννη Δεμέτζου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με καλή άμυνα κατάφερε σύντομα να πάρει κεφάλι στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει και τους 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-17).

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με μια αντεπίθεση, πίεσαν σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν πολλά λάθη και η διαφορά να αρχίσει να μειώνεται.

Η κούραση έκανε την εμφάνιση της στους παίχτες του Αγίου Νικολάου, με αρκετούς βασικούς παίχτες να έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής δεδομένου και των περιορισμένων λύσεων από τον πάγκο.

Μόλις 9 παίχτες ήταν στην αποστολή, και με τον Σκαλαίο να τραυματίζεται νωρίς και να μένει στον πάγκο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Το πρόβλημα ειδικά στον “άσσο” και το κατέβασμα της μπάλας ήταν μεγάλο μια και ο Γκαμπέλης είχε κουραστεί έχοντας παίξει σχεδόν όλο τον αγώνα, και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει ακόμα και στους 2 πόντους περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη.

Στο τέλος οι παίχτες των Χανίων δεν άντεξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, και με καθοριστικά καλάθια του Μαντέλου στο τέλος, η ομάδα του Αγίου Νικολάου πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την ομάδα του Αγίου Νικολάου ξεχώρισαν ο Μαντέλος με 17 πόντους ειδικά στα τελευταία λεπτά, ο Νικητάκης ο οποίος με την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση έδωσε πολύτιμες λύσεις σημειώνοντας και 8 πόντους, ο Αποστολάκης με 10 και ο Γκαμπέλης στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Από του φιλοξενούμενος ο Κόης ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 20 πόντους, ο οποίος λόγω του μεγέθους του όταν έπαιρνε τη μπάλα κοντά στο καλάθι ήταν δύσκολο να ανακοπεί.

Άγιος Νικόλαος Καλαθοσφαίριση-Χανιά BC 58-51

Δεκάλεπτα: 14-13, 17-4, 10-17, 17-17

Διαιτητές: Γερμάνης, Κωνσταντίνου

Γραμματεία: Αποστολάκη, Σμυρνάκης, Μαραγκάκη

Άγιος Νικόλαος(Ιωάννης Δεμέτζος): Σταυρακάκης 8(2), Στρατάκης, Παντουβάκης 8(2), Νικητάκης 8(1), Μαντέλλος 17, Σκαλαίος 2, Γιαχνάκης, Γκαμπέλης 5(1), Αποστολάκης 10(2).

Χανιά(Κατσιανος): Μαλαμας 2, Τζουβελέκας, Κοντογιώργος 12(1), Μαυρος, Νασικας 8, Πισλης, Καστανάκης 5(1), Σταθάκης, Ρεντινιώτης, Κασαμάκης, Κόης 20.