in

Σπουδαία νίκη-τετράδας για τον Άγιο Νικόλαο στα Χανιά με 46-58 τον Κύδωνα

Το 3/3 απέναντι σε χανιώτικες ομάδες έκανε ο Αγ. Νικόλαος, καταβάλλοντας την αντίσταση του νεανικού Κύδωνα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με 58-46 στο κλειστό των Χανίων.

Η ομάδα του Αγίου Νικολάου ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 7-3 και έχει εδραιωθεί στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Στο 5-5 έπεσε το ρεκόρ του Κύδωνα, ο οποίος υπέστη την πρώτη του ήττα στο 2024.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με τον Κύδωνα να “αγγίζει” μία μεγάλη νίκη αλλά να μένει στο τελευταίο δεκάλεπτο από δυνάμεις.

Ο Αγ. Νικόλαος προηγήθηκε με 25-18 στο πρώτο ημίχρονο και με 29-23 στις αρχές του δευτέρου, με τον Κύδωνα όμως με εκπληκτική άμυνα να κάνει αντεπίθεση διαρκείας. Με σερί 12-0 και πρωτεργάτες τους Κουτουλάκη, Κουτσαντωνάκη οι “μπλε” έφτασαν στο 35-29, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και με περισσότερη εμπειρία στο δυναμικό τους κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα.

Με σερί 5-0 ο Αγ. Νικόλαος μείωσε σε 35-34, για να κερδίσει φάουλ στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Μότσο, απόφαση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους και έφερε προσωρινή διακοπή μέχρι να απομακρυνθεί ο φίλαθλος που εξύβρισε τους διαιτητές.

Ο Μότσο με 3/3 σε νεκρό χρόνο έκανε το 35-37, για να συνεχιστεί το σερί των φιλοξενούμενων στην 4η περίοδο και να φτάσει στο 10-0 για το 35-39. Ο Κουτσαντωνάκης μείωσε με 2/2 βολές (37-39), αλλά έχασε λέι-απ για την ισοφάριση, με τον Αγ. Νικόλαο να βρίσκει μεγάλα σουτ από τον Τζώρτζη και να φτάνει σε διψήφια διαφορά.

Ο Κύδων δεν είχε άλλα ψυχικά αποθέματα για την “επιστροφή” και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Β. Χριστινάκης – Δημητρουλάκης
Τα δεκάλεπτα: 11-13, 18-25, 35-37, 46-58

Κύδων (Νίκος Κωνσταντουδάκης): Κικίδας 3 (1), Κουτουλάκης 18 (2), Πατεράκης, Καπαδουκάκης, Περουλάκης-Μάμαλης, Γεγιτσίδης 9 (1), Καράκος, Σκανδάλης, Παπαδογιάννης 4, Μαυρεδάκης, Κουτσαντωνάκης 12, Καβαλιεράτος.

Αγ. Νικόλαος (Γιάννης Δεμέτζος): Τζώρτζης 15 (4), Μότσο 13, Μουλιανιτάκης, Γουμενάκης 8 (2), Μαντέλος 8, Σκαλαίος, Μήλας 6, Σταμπουλής, Γιαχνάκης 2, Σκαναλάκης 1, Γκαμπέλης 5 (1).

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr