in

Στην 4η θέση της γενικής κατάταξης οι αθλητές Gerontis Fighters με εξαιρετικές εμφανίσεις.

Στις 10 Απριλίου 2022, Κυριακή, διεξήχθη με την έγκριση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Kickboxing για πρώτη φορά, το διασυλλογικό πρωτάθλημα «The kings’ night». Διοργανωτής, ο ΑΣ ΕΛΕΥΣΙΣ με τον Χασάν Χατζή, ένα επιτυχημένο προπονητή του kickboxing που μετράει πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του.

Σε αυτό το πρωτάθλημα έδωσαν το παρόν δεκάδες αθλητικά σωματεία από όλη την Ελλάδα με τους αθλητές τους να λαμβάνουν μέρος στα αγωνίσματα. Για άλλη μία φορά μοναδική εκπροσώπηση της Κρήτης υπήρξε αυτή των Gerontis Fighters.

Ο ανταγωνισμός ήταν αρκετά μεγάλος μιας και οι συμμετοχές ξεπέρασαν κατά πολύ τις προσδοκίες. Όλοι οι αθλητές μπορούσαν να πάρουν μέρος σε δύο αγωνιστικά στυλ του kickboxing, το light contact και το kick light. Ο σύλλογος με προπονητή τον κύριο Γεροντή Ιωάννη, πήρε μέρος με 13 αθλητές και κατέλαβε 21 μετάλλια εκ των οποίων 9 χρυσά, 8 ασημένια και 4 χάλκινα. Επιπλέον έλαβαν και 9 μετάλλια συμμετοχής που απονεμήθηκαν στους μικρούς αθλητές ανεξαρτήτως του αποτελέσματος, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν σε πυραμιδικό σύστημα πραγματοποιώντας έναν αγώνα εμπειρικά.

Οι Gerontis Fighters, ήρθαν στην 4η θέση της γενικής κατάταξης σε συμμετέχοντες αθλητές και διακρίσεις καθώς όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν σε πυραμιδικό σύστημα είχαν κυριολεκτικά εξαιρετικές εμφανίσεις. Οι περισσότεροι προχώρησαν σε ημιτελικούς και τελικούς αγώνες περνώντας μπροστά με διαφορά τους αντιπάλους τους.

Ιδιαίτερα εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο αθλητής του Αγίου Νικολάου Τσιχλής Μιχαήλ. Κατέκτησε χρυσό μετάλλιο και στις δύο κατηγορίες όπου με διαφορά επικράτησε του αντιπάλου. Η σοβαρή δουλειά που έχει κάνει τους τελευταίους μήνες μιας και έχει ενταχθεί επίσημα στην αγωνιστική ομάδα του συλλόγου είναι εμφανής με κάθε παρουσία του. Εξαιρετικές επιδόσεις είχε και ο αδερφός του Ιωάννης που έλαβε δύο μετάλλια συμμετοχής.

Επόμενος σταθμός, το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Taekwondo «The King of Taekwondo» το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Θεσσαλονίκη στις 7 και 8 Μαΐου.