in

Europa League: «Ορθια» η ΑΕΚ (1-1) στο ΟΑΚΑ με την Ντιναμό Κιέβου [VIDEO]

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει, αλλά στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει την Ντιναμό Κιέβου (1-1) και έτσι πάει με ελπίδες στην ρεβάνς στο Κίεβο.
Η Ενωση με το αποψινό 1-1 έχει ελπίδες πρόκρισης αν βρει και αυτή γκολ στην ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Ουκρανία, αν θέλει να περάσει αυτή στους «16» του Europa League.
Στο 80′ ο Αϊντάρεβιτς ισοφάρισε με κεφαλιά 7 δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς, το γκολ από το 19′ του Τσιχανκόβ. Η ΑΕΚ έχει παράπονα από την διαιτησία του Ισπανού ρέφερι, είχε μέτρια εικόνα στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στην επανάληψη με τον Χριστοδουλόπουλο να μπαίνει στο ματς ήταν η καλύτερη ομάδα και άγγιξε το γκολ πολλές φορές πριν σκοράρει ο Αϊντάρεβιτς.
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους περίπου 35.000 οπαδούς της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος (79΄ Αϊντάρεβιτς), Κλωναρίδης (52΄ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Λιβάγια, Γιακουμάκης (57΄ Αραούχο)
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Μορόζιουκ, Κάνταρ, Χατσερίδης, Κετζιόρα, Σεπέλιεφ, Μπουγιάλσκι, Τσιγκάνκοφ, Γκάρμας (78΄ Μπεσέντιν), Γκονζάλες, Ζούνιορ Μοράες (90΄ Σαπαρένκο)
*  Από το πρώτο ημίχρονο ο Μάρκο Λιβάγια και ο Όγκνιεν Βράνιες «ακύρωσαν» τα εισιτήριά τους για Κίεβο. Αμφότεροι συμπλήρωσαν κάρτες και δεν θα αγωνιστούν στη ρεβάνς, γεγονός που δυσχαιρένει ακόμα περισσότερο την προσπάθεια της ΑΕΚ.