in

Champions League: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα για Ολυμπιακό, 0-3 η Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε έτοιμος για έναν αγώνα τέτοιων απαιτήσεων, δεν πίστεψε ότι μπορούσε απέναντι στη φημισμένη αντίπαλό του κι έτσι η Μπάγερν, χωρίς να “θαμπώσει” με την απόδοσή της, έπαιξε όσο έπρεπε για να φτάσει στο τελικό 3-0 στο “Γ. Καραϊσκάκης”.
Αυτό όμως δεν ήταν το μοναδικό “κακό μαντάτο” της βραδιάς, αφού η Ντιναμό νίκησε στο Ζάγκρεμπ την Άρσεναλ με 2-1 και απέκτησε πλεονέκτημα με το “καλημέρα” έναντι των “ερυθρόλευκων”, αφού οι Κροάτες θα είναι ανταγωνιστές του πρωταθλητή Ελλάδας, όπως όλα δείχνουν, για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης και τη συνέχεια στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA.
Αγωνιστικά, όσο είχε δυνάμεις ο Ολυμπιακός ήταν στημένος αρκετά καλά και απείλησε μάλιστα πρώτος στο 19΄, όταν στη σέντρα του Πάρντο για τον Ιντέγε ο Νιγηριανός έπιασε αδύναμη κεφαλιά, που μπλόκαρε ο Νόιερ. Ο Ισπανός Καρμπάγιο εκνεύρισε στη συνέχεια τους γηπεδούχους με τις δύο κίτρινες στο διάστημα 22΄-24΄ (Καμπιάσο, Ελαμπντελαουί), για να απειλήσει με τη σειρά της η Μπάγερν στο 26΄.
Τότε ο Λεβαντόφσκι έκανε την κεφαλιά, όμως ο Ιντέγε απέκρουσε πάνω στη γραμμή, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τσάμπι Αλόνσο σούταρε από μακριά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο 34΄ ο Λεβαντόφσκι υποχρέωσε τον Ρομπέρτο σε μεγάλη απόκρουση, για να ακολουθήσουν ακόμη δύο καλά μα άστοχα σουτ, στο 36΄ του Μπερνάτ και στο 43΄ του Αλόνσο.
Τελικά το σκορ δεν άνοιξε από κάποια κλασική ευκαιρία αλλά απροσδόκητα, καθώς στο 52΄ ο Μίλερ στην προσπάθειά του να σεντράρει στον Λεβαντόφσκι “κρέμασε” τον εμβρόντητο Ρομπέρτο, που βρισκόταν δυο βήματα πιο μπροστά για να περιμένει την μπαλιά.
Στο επόμενο λεπτό ο Σαλίνο είχε την ευκαιρία αλλά την σπατάλησε, καθώς μέσα στην περιοχή το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να βρει τον αμαρκάριστο Ιντέγε, αλλά η μπαλιά του πήγε στην αγκαλιά του Νόιερ, ενώ στο 56΄ ο Ιντέγε ανάγκασε τον Γερμανό τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
Τελικά ο Σαλίνο, που κατά τα άλλα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, αποδείχθηκε μοιραίος: στο 82΄ και μετά από εξαιρετικό 1-2 βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής όμως το σουτ που έκανε δεν ήταν στη σωστή γωνία (την ανοιχτή) και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Τελικά η ποιότητα και η εμπειρία της Μπάγερν οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε ένα άδικο ως προς την έκτασή του σκορ, αφού στο 88΄ ο Γκέτσε έγραψε το 0-2 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μίλερ ευστόχησε από τα 11 βήματα στο πέναλτι που κέρδισε ο Κομάν από τον Μαζουακού.
Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα):  Ρομπέρτο, Μασουακού, Ομάρ, Ντα Κόστα, Σιόβας, Καμπιάσο (60’ Φορτούνης), Κασάμι, Σαλίνο, Ντομίνγκες (60’ Ερνάνι), Πάρντο (81’ Σεμπά), Ιντέγε.
Μπάγερν Μονάχου (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Λαμ, Αλάμπα, Αλκάνταρα, Κόστα, Αλόνσο (76’ Κίμιχ), Βιντάλ (78’ Γκέτσε), Λεβαντόφσκι (59’ Κομάν), Μίλερ.