in

Μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού μέσα στη Μασσαλία

Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε την Μαρσέιγ στη διαδικασία των πέναλτι(2-1, 5-3) και προκρίθηκε στα play offs του Champions League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπράγκα.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ο Παναθηναϊκός πήρε μια επική πρόκριση κόντρα στη Μαρσέιγ.

Το Τριφύλλι μετά το 2-1 της κανονικής διάρκειας στο Βελοντρόμ, έδειξε μεγάλη ευστοχία από την άσπρη βούλα, ο Μπρινιόλι έκανε το καθήκον του και με 5-3 το Τριφύλλι πήρε το εισιτήριο για τα play-offs του Champions League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπράγκα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με ένα γκολ στο 2′ από τον Ομπαμεγιάνγκ άνοιξαν το σκορ. Ο ίδιος παίκτης στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έκανε το 2-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στους Γάλλους.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοσή του, έχασε ευκαιρίες με Παλάσιος, Γεντβάι και Μαντσίνι και στο 97′ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γεντούζι. Ο Ιωαννίδης σκόραρε, έκανε το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η πίεση των Γάλλων απέφερε την μεγάλη ευκαιρία του Βιτίνια στο 104′, με τον Μάγκνουσον να διώχνει πάνω στη γραμμή. Το ματς πήγε στα πέναλτι, ο Παναθηναϊκός έβαλε και τα πέντε, ο Μπρινιόλι έπιασε αυτό του Γεντούζι και με επιμέρους σκορ 5-3 το Τριφύλλι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.