in

Νίκη πρόκρισης της σπουδαίας ΑΕΚ και για τον Μιχάλη

Η Ένωση νίκησε την Ντινάμο με 2-1 στη Κροατία και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα play-offs του Champions League.

Στη σκιά της δολοφονίας του Μιχάλη από χούλιγκανς της Ντινάμο Ζάγκρεμπ στη Νέα Φιλαδέλφεια, η ΑΕΚ άλωσε την έδρα του κροατικού συλλόγου και βρίσκεται με το… ένα πόδι στα play-offs του Champions League.

H Ένωση με φοβερή και τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, επιβλήθηκε με 2-1 και το βράδυ του Σαββάτου στην OPAP Arena θέλει να… σφραγίσει την πρόκριση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Κροάτες μπήκαν πιο δυνατά και στο πρώτο λεπτό απείλησαν με το σουτ του Μπουλάτ να περνά λίγο άουτ. Παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ δεν κρατούσε μπάλα στα πόδια της, στο 16′ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει το τετ α τετ με τον Λιβάι Γκαρσία. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς, ο Στάνκοβιτς είχε δύο σωτήριες επεμβάσεις αλλά στο 39′ ο Μπουλάτ με τρομερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό. Μάλιστα στη τελευταία φάση του ημιχρόνου η Ντινάμο απείλησε εκ νέου, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Μιχαλιτσένκο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της, έβγαλε αντίδραση και γρήγορα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Mετά από λάθος στην άμυνα των Κροατών, ο Τσούμπερ έγινε κάτοχος της μπάλας και νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 1-1. Στο 62′ ο Στάνκοβιτς απομάκρυνε την ενέργεια του Μπουλάτ ενώ στο 64′ το σουτ του Εμρελί βρήκε στο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά η Ένωση πίεσε, στο 85′ ο Λιβάκοβιτς νίκησε τον Λιβάι Γκαρσία αλλά στις καθυστερήσεις η ελληνική ομάδα βρήκε το γκολ της νίκης. Το γκολ της άλωσης. Έπειτα από ωραίο συνδυασμό, Αραούχο και Πισάρο έβαλαν σε θέση βολής τον Γαλανόπουλο που έγραψε το 2-1 και αφιέρωσε το γκολ στον δολοφονημένο Μιχάλη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ το σύνολο του Αλμέιδα, με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει το σουτ του Άμραμπατ ενώ στη συνέχεια είπε ”όχι” και σε κεφαλιές του Βίντα.

Η ΑΕΚ με αυτό το τεράστιο διπλό πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα play-offs του Champions League και το βράδυ του Σαββάτου στην Opap Arena θέλει να τσεκάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.