in

Πάει τελικό ο Τσιτσιπάς, μετά απο ανατροπή

Τον πρώτο του τίτλο στο 2022 θα διεκδικήσει την Κυριακή το μεσημέρι (13/2, 16:30) ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Ελληνας τενίστας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον ημιτελικό με τον Γίρι Λεχέτσκα, αλλά κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει την πρόκριση με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-2) στον μεγάλο τελικό του τουρνουά που πραγματοποιείται στο Ρότερνταμ.

Ο Τσέχος αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι, αλλά ο συμπατριώτης μας βρήκε τελικά τον τρόπο να πάρει τη νίκη και την πρόκριση, μετά από 1 ώρα και 51 λεπτά παιχνιδιού. Αυτός θα είναι ο 18ος τελικός για τον Τσιτσιπά, ο οποίος το μεσημέρι της Κυριακής (13/2) θα διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο στη φετινή σεζόν και 8ο συνολικά στην καριέρα του.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Ελληνα τενίστα, ο οποίος στο τρίτο γκέιμ δέχθηκε μπρέικ. Ο Τσέχος προηγήθηκε με 2-1 και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 7ο γκέιμ μάλιστα ο Λεχέτσκα είχε ένα ακόμα μπρέικ πόιντ, αλλά ο Στέφανος κατάφερε να το «σβήσει» και να μειώσει σε 3-4.

Η ίδια… ιστορία και στο 9ο γκέιμ, με τον 20χρονο να έχει σετ πόιντ σε σερβίς του Τσιτσιπά. Ο Ελληνας τενίστας, όμως, έσβησε και πάλι το μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του και μείωσε σε 4-5. Ο συμπατριώτης μας πάλεψε στο 10ο γκέιμ, αλλά ο Τσέχος κατάφερε να κάνει το 6-4 και να πάρει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 5-4, όταν ο Στέφανος πίεσε τον αντίπαλό του, τον ανάγκασε σε λάθη και κατάφερε να κάνει το μπρέικ. Ένα μπρέικ που του έδωσε το δεύτερο σετ με 6-4 και έστειλε το ματς στο τρίτο και καθοριστικό σετ.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στο κορτ και με μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ προηγήθηκε με 2-0. Στη συνέχεια έκανε το 3-0 και λίγο αργότερα βρέθηκε μπροστά με 5-2. Το νερό είχε μπει στο… αυλάκι, με τον Ελληνα τενίστα να κάνει νέο μπρέικ στο 8ο γκέιμ και να ολοκληρώνει την ανατροπή, κατακτώντας το τρίτο σετ με 6-2.