in

Euro 2016: Αλβανία – Ελβετία 0-1

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αλλιώς ως η… μάχη των αδερφών, όπου ο Γκρανίτ Τσάκα της Ελβετίας νίκησε τον Τάουλαντ της Αλβανίας, αρχίζοντας το τουρνουά με το δεξί. Το σύνολο του Πέτκοβιτς ήταν καλύτερο από την αρχή, πήρε γρήγορα προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι τέλους.
Ωστόσο, η πρωτάρα Αλβανία, η οποία έκανε το ντεμπούτο της σε τελικά μεγάλης διοργάνωσης, πάλεψε αρκετά παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα και μάλιστα προς το τέλος του αγώνα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.
Δυναμική εκκίνηση και γκολ από τα αποδυτήρια!
Οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, πίεσαν και μόλις στο 5′ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Σερ εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Μπερίσα και με κεφαλιά βρήκε δίχτυα για το 1-0.
Μοναδική ευκαιρία στο 31′ και… κατρακύλα
Οι Αλβανοί άργησαν όμως, στο 26′ κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, με το σουτ του Τσάκα να περνάει άουτ. Λίγα λεπτά μετά όμως (31′), ο Χισάι έβγαλε ΤΡΟΜΕΡΗ πάσα προς τον Σαντίκου, ο οποίος όμως σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζόμερ.
Από εκεί και πέρα όμως, η Ελβετία πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 36ο λεπτό, ο Τσάνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα έπειτα από μία… ανόητη ενέργεια (χέρι ενώ ήταν πεσμένος) κι από το φάουλ ο Τζεμαΐλι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!
Ο τελευταίος έχασε μία ακόμη τεράστια ευκαιρία στο 41′, για να κλείσει το πρώτο μέρος με τον Σεφέροβιτς να κάνει ωραίο σουτ στο 43′, βρίσκοντας όμως σε ετοιμότητα τον Μπερίσα.
Παρόμοια εκκίνηση, χαμένες ευκαιρίες και παραλίγο… κηδεία στο 87′!
Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο. Εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, οι Ελβετοί μπήκαν με στόχο να «καθαρίσουν» το ματς. Ωστόσο, ο Μπερίσα είχε διαφορετική άποψη, καθώς σε δύο πολύ καλές ευκαιρίες του Σεφέροβιτς (53′, 66′), δήλωσε εκ νέου βροντερό «παρών» κι αποσόβησε το δεύτερο τέρμα.
Ο Ντε Μπιάσι πέρασε στο ματς τους Κάτσε (61′), Τσικαλέσι (73′) και Γκάσι (82′) ψάχνοντας έστω τον έναν βαθμό που θα επέτρεπε στην ομάδα του να δει με διαφορετικό μάτι τη συνέχεια. Και λίγο έλειψε να τον πάρει! Στο 87ο λεπτό, ο Γκάσι βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον Ζόμερ όμως ο Ελβετός πορτιέρο πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση για να κρατήσει το 1-0!
Έτσι, η Ελβετία άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση και πλέον είναι μαζί με τη Γαλλία στην κορυφή του 1ου Ομίλου.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αλβανία (Τζιάνι ντε Μπιάσι): Μπερίσα, Αγκόλι, Μαβράι, Τσάνα, Χισάι, Τσάκα (61′ Κάτσε), Κουκέλι, Αμπράσι, Λενιάνι, Ρόσι (73′ Τσικαλέσι), Σαντίκου (82′ Γκάσι)
Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σερ, Τζουρού, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Τζεμαΐλι (76′ Φράι), Τσάκα, Σακίρι (88′ Φερνάντες), Μεχμέντι (62′ Εμπολό), Σεφέροβιτς