in , ,

Μεγάλη συμμετοχή στον 1ο Μαραθώνιο Κρήτης – Αυτοί είναι οι νικητές

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 1ος Μαραθώνιος Κρήτης που πραγματοποιήθηκε σήμερα στα Χανιά, ο οποίος είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Μητροπολίτη Κισάμου και Σελίνου, Ειρηναίου Γαλανάκη.
Δρομείς και θεατές είχαν συγκεντρωθεί από νωρίς στην πλατεία της Δημοτικής Αγοράς με τους ποδηλάτες να ξεκινούν τον πρώτο γύρο του μαραθωνίου.
marathonios
marathonios
Στις 9 το πρωί δόθηκε το σήμα για την εκκίνηση του μεγάλου μαραθωνίου των 42 χλμ, με πλήθος δρομέων να δίνουν, από την μία μάχη σώμα με σώμα για μία θέση στο βάθρο των νικητών, και από την άλλη να δίνουν ένα μάθημα ζωής με την συμμετοχή τους.
marathonios
marathonios
marathonios
marathonios
Πρώτος με χρόνο 02:45:24 τερμάτισε ο Μαν’ωλης Σηφάκης , σκορπώντας συγκίνηση και αποσπώντας το μεγαλύτερο χειροκρότημα των θεατών
marathonios
marathonios
marathonios
Δεύτερος με χρόνο 02:49:58 τερμάτισε ο  Παντελής Καμπακτζής και τρίτος με χρόνο 02:55:47 ο Τάσος Ουργαντζόγλου.

marathonios
Αξίζει να σημειωθεί ότι από τις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Τζοάννα Δουλγεράκη .
marathonios
marathonios
Στον μαραθώνιο των 10 χλμ στους άνδρες, πρώτος τερμάτισε ο Γεώργιος Μαστοράκης .
marathonios
marathonios
Ενώ δεύτερος ο Αντώνης Κωστάκης  και τρίτος ο Ανδρέας Μαρκάκης.
marathonios
Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η  Μαρία Αχλάτη, στην δεύτερη θέση η Αδαμαντία Λεμοντζόγλου και στην τρίτη θέση η Δήμητρα Βογιατζή.
marathonios
marathonios
Η συμμετοχή και στους 4 γύρους του αγώνα ξεπέρασε τα 1200 άτομα, ενώ δεν ήταν λίγοι εκείνοι που ταξίδεψαν και από το εξωτερικό, για συμμετάσχουν στον 1ο Μαραθώνιο Κρήτης.
marathonios
marathonios
marathonios
marathonios
marathonios
marathonios
Πολύτιμη αποδείχθηκε και η παρουσία του Ερυθρού Σταυρού που ακολουθούσε προσεκτικά τους δρομείς, κάνοντας άμεση επέμβαση όπου χρειαζόταν.