in

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός: Ούνικς Καζάν – Παναθηναϊκός 83-81

Ήττα-μαχαιριά για τον Παναθηναϊκό στο Καζάν (83-81) που παγώνει την είσοδό του στην πρώτη τετράδα. Οι πράσινοι δέχθηκαν 48 πόντους στην επανάληψη, απώλεσαν διψήφιες διαφορές και με τέτοια αποτελέσματα δεν μπορούν να ελπίζουν σε αβαντάζ έδρας.
Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρότι είχε ως το 32’ συνεχώς το πάνω χέρι και παρά το ρεκόρ καριέρας του Καλάθη (23π.), έκανε κάκιστη τελευταία περίοδο, ενώ δέχτηκε 48 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο που κόστισαν απέναντι στην παρέα του αφηνιασμένου εκ νέου Κιθ Λάνγκφορντ και έπεσε στο 9-6.
Πάντως, το… χεράκι τους έβαλαν και οι διαιτητές, οι οποίοι προστάτευσαν την Ούνικς στο θέμα των φάουλ, ενώ 50’’ πριν τη λήξη έδωσαν την κατοχή στους Ρώσους παρότι από την προσπάθεια του Καλάθη η μπάλα βρήκε στα χέρια του Αντίποφ, ενώ το σκορ ήταν στο 81-78.

Με τον Καλάθη μπροστάρη ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή τα ηνία (2-8, 3:30’’), καθώς ο αρχηγός έδωσε το ρυθμό και μαζί με τον Σίνγκλετον κουβάλησαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα. Το +9 (6-15, 6’) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, με την Ούνικς να μειώνει στο 13-19 του 10’.

Στη δεύτερη περίοδο ενεργοποιήθηκε εκτελεστικά και δημιουργικά ο Λάνγκφορντ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άριστα την παρουσία του Ουίλιαμς κάτω από το καλάθι. Μετά το γκολ-φάουλ του Σίνγκλετον (13-22) οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 11-2 (24-24, 13:30’’), που προήλθε είτε από πόντους, είτε από ασίστ του Λάνγκφορντ!

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με φοβερό κάρφωμα του Τζέιμς και τρίποντο του Καλάθη (24-29, 14’), ενώ ο Καλάθης επανέφερε +7 (30-37, 17’), πριν περάσει την ασίστ για το τρίποντο του Ρίβερς που έφερε το πρώτο +10 (32-42)! Ο Τζόνσον απάντησε, αλλά ο Τζέιμς ήταν εκεί για να πει την τελευταία λέξη για το πρώτο μέρος (35-44).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Πασκουάλ έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με Νίκολς και Φελντέιν (35-49, 21’), ενώ μετά το 40-54 η Ούνικς μπόρεσε να ροκανίσει τη διαφορά από τη γραμμή των βολών, αφού ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ.

Ο Αντίποφ ολοκλήρωσε με τρίποντο σερί 7-0 για τους Ρώσους (51-56, 27’), με Καλάθη και Τζέιμς να επαναφέρουν διψήφιο προβάδισμα (51-61), ωστόσο στα τελευταία 2,5 λεπτά της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Πασούτιν έτρεξαν 12-4 για το 63-65 του 30’!

Η Ούνικς είχε πάρει τα πάνω της και με τρίποντο του Λάνγκφορντ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (68-67, 32’)! Ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε επιπόλαια λάθη που επέτρεψαν στους οικοδεσπότες να φτάσουν και στο +4 (75-71) με τον Ουίλιαμς.

Ο Μπουρούσης από τα 7μ. έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (77-78, 36:30’’), αλλά Ουίλιαμς και Κολόμ απάντησαν για το 81-78 με δύο λεπτά να απομένουν!

Οι παίκτες του Πασκουάλ ήρθαν σε ακόμα πιο δύσκολη θέση αφού έχασαν τρεις σερί επιθέσεις και ο Ουίλιαμς κάρφωσε από ασίστ του Κολόμ για το 83-78 (39:20’’)! O Ρίβερς κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό από τα 6,75μ. (83-81, 39:30’’).

Η άμυνα στη συνέχεια βγήκε, όμως ο Νίκολς που είχε την τελευταία ευκαιρία αστόχησε, με αποτέλεσμα την ήττα για τους πράσινους στο παγωμένο Καζάν!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Τζόνσον 20:23 5 1/3 1/1 0/0 3 0 0 0 1
Αντίποφ 22:21 6 0/0 2/3 0/0 3 0 0 0 2
Λάνγκφορντ 34:00 27 6/11 3/3 6/7 4 5 0 2 1
Στολ 09:48 0 0/0 0/1 0/0 0 2 1 2 0
Παρακχούσκι 10:13 4 2/4 0/0 0/0 2 0 0 0 0
Κολόμ 31:55 16 4/7 2/7 2/2 3 3 1 3 0
Μπάνιτς 17:39 4 2/3 0/0 0/0 1 1 0 0 0