in

Στον Ολυμπιακό η κούπα του 49ου τελικού μπάσκετ της χώρας – Την σήκωσε στα 2 Αοράκια

Η ανυπομονησία γι’ αυτό το ντέρμπι ήταν τεράστια και το βράδυ της Κυριακής (18/2) στα Δύο Αοράκια, Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός έδωσαν μία εκπληκτικά σκληρή μάχη για τον δεύτερο τίτλο της σεζόν.

Στο τέλος χαμογέλασαν οι Πειραιώτες, που νίκησαν με 69-58 και έκαναν το 2/2 στην τρέχουσα περίοδο καθώς πριν από το Κύπελλο Ελλάδας ΟΠΑΠ είχαν ήδη κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, το Super Cup. Απέναντι στον ίδιο, στον αιώνιο αντίπαλό τους.

Με κορυφαίο τον Μουστάφα Φαλ που έκανε εκπληκτική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις απο πολλούς. Από τον Κάναν και από τον Παπανικολάου, απο τον Πίτερς και από τον Πετρούσεβ στην τέταρτη περίοδο, ήταν πιο «δεμένοι», πιο έτοιμοι κι ας είχαν μεγαλύτερη καταπόνηση από τους αντιπάλους τους καθώς έδωσαν τρεις νοκ-άουτ αγώνες σε τρία βράδια.

Και καθάρισαν τον αγώνα, έναν πραγματικά πολύ φίζικαλ αγώνα, με τη δεύτερη πεντάδα στην τέταρτη περίοδο.

Οι πράσινοι, από την πλευρά τους, είχαν κορυφαίο του Ντίνο Μήτογλου που έπαιξε με πείσμα, από εκεί και πέρα όμως το one-on-one του Κέντρικ Ναν δεν ήταν αποτελεσματικό απέναντι στον Φαλ και ο Εργκίν Αταμάν δεν βρήκε τον παίκτη που χρειαζόταν για να υποστηρίξει τον βασικό του πάουερ φόργουορντ.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ανέτοιμος και το αποτέλεσμα ήταν καθαρό και δίκαιο καθώς η γραμμή των ψηλών του Παναθηναϊκού εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Ο αγώνας

Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ ήταν οι πρώτοι πέντε για τον Παναθηναϊκό, Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Φαλ οι πρώτοι πέντε για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες έχασαν τον Κάναν νωρίς, ο Ναν και ο Λεσόρ συνεργάζονταν και το 10-4 στο έκτο λεπτό ενθουσίασε το κοινό τους. Τι ακολούθησε; Ένα εκπληκτικό διάστημα του Φαλ και στις δύο πλευρές του παρκέ, με μπλοκ και με καρφώματα για το 12-14 της περιόδου.

Το σκορ έμεινε χαμηλά, οι επαφές ήταν τόσες πολλές που οι διαιτητές απλώς δεν μπορούσαν να τις σφυρίξουν όλες, με τον Αταμάν να τραβάει γρήγορα τον Σλούκα στον πάγκο και να πηγαίνει με Γκραντ – Ναν μετά από το γκολ-φάουλ του Μήτρου-Λονγκ για το 19-19 στο 13′.

Οι Πειραιώτες είχαν 0/11 τρίποντα λίγο πριν από το ημίχρονο (24-24 στο 18′), βρήκαν το πρώτο τους από τον Γουόκαπ και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +5 χάρη και στα έξι λιγότερα λάθη (9-3).

Το ματς έγινε ακόμη πιο σκληρό στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, τον Μήτογλου να βάζει τρίποντο για το 32-31 στο 25′ και τον Κάναν να απαντάει με δικό του σουτ στον αιφνιδιασμό για το 32-34 στο 26′ πριν ευστοχήσει σε ακόμη ένα για το 34-37. Μία τεχνική στον Αταμάν στο 28′ έβαλε φωτιά στο γήπεδο, με τον Φαλ να καρφώνει λίγο μετά για το 39-45 και τον Παπανικολάου να κλείνει με αιφνιδιασμό για το +8 το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι πρώτοι πόντοι του Σλούκα στο ματς ήρθαν στο 32′ για το 44-49, όμως ο Ολυμπιακός είχε και την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό. Παίζοντας με τη δεύτερη πεντάδα καθάρισε το ματς, με τον Πετρούσεβ και τον Ράιτ να κάνουν απίθανη δουλειά και από την περιφέρεια και στη ρακέτα για το 46-59 στο 35′ που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Και δεν ανατράπηκε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69