Menu
in

Μεγάλη νίκη η ΑΕΝ με 2-0 τον Ρεθυμνιακό και…παραμονή στη Γ’ Εθνική

Η Νεάπολη ήταν η τεράστια νικήτρια του ντέρμπι παραμονής κόντρα στον Ρεθυμνιακό του οποίου επικράτησε με 2-0 χάρη στα γκολ των Διαμαντάκη και Νοκάι και εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιάννη Κουλούρα ήταν τυχερή στο πρώτο μέρος όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Βαρουξάκη, ωστόσο με τα δύο γκολ που βρήκε στο δεύτερο μέρος κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ από την άλλη πλευρά η χρονιά έληξε άδοξα για τον Ρεθυμνιακό ο οποίος υποβιβάστηκε.

Σε ένα νευρικό πρώτο μέρος ο Ρεθυμνιακός περίμενε την Νεάπολη και προσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα επίθεση. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις στα πρώτα 45΄ λεπτά με την ομάδα του Ρεθύμνου η οποία έπαιζε για δύο αποτελέσματα να κρατάει ανέπαφη την εστία της με ευκολία.

Μάλιστα ο Ρεθυμνιακός είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 43΄ ο Αντιασβίλι έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά έκοψε στον Βαρουξάκη και εκείνος έκανε ένα υπέροχο σουτ ωστόσο προς απογοήτευσή του είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστία του Γκογκόση.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους όταν ο Νοκάι έκανε ωραία ενέργεια και κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή, ωστόσο δεν προέκυψε κάτι από την εκτέλεση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν φυσικό η Νεάπολη πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε να βρει το γκολ που θα της χάριζε την παραμονή, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ρεθυμνιακός προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ.

Στο 62΄ ο Κοκκαλάς έκανε λάθος εκτίμηση και παραχώρησε φάουλ στο όριο της περιοχής. Ο Διαμαντάκης ανέλαβε την εκτέλεση και με εξαιρετικό χτύπημα νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1-0 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Από εκείνο το σημείο και μετά η εικόνα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνοι που φυσικά προσπαθούσαν να φτάσουν σε κάποιο τέρμα καθώς με το 1-0 ήταν η ομάδα που υποβιβαζόταν.

Στο 72ο λεπτό του αγώνα, ο Παπιομήτογλου έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά έκοψε τη μπάλα στην περιοχή και ο Γκιόκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο η φάση είχε σταματήσει λίγο νωρίτερα καθώς ο διαιτητής υπέδειξε πως η μπάλα είχε περάσει εκτός και ως αποτέλεσμα το τέρμα ακυρώθηκε.

Ο χρόνος κυλούσε και ο Ρεθυμνιακός αναγκάστηκε να βγει μαζικά μπροστά και να ψάξει την ισοφάριση. Αυτό έδωσε χώρους στη Νεάπολη για να βγει στην κόντρα και στο 87ο λεπτό του αγώνα, ο Νοκάι ο οποίος ήταν από τους πιο καθοριστικούς παίκτες των γηπεδούχων όλη τη χρονιά κατάφερε να βρει δίχτυα και «κλειδώσει» την υπόθεση παραμονής.

Συγκεκριμένα σε εκείνο το λεπτό οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Νοκάι και εκείνος με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του εξασφαλίζοντας την παραμονή στην κατηγορία.

Παρά τις όποιες προσπάθειες στη συνέχεια το σκορ δεν άλλαξε και η ομάδα του Γιάννη Κουλούρα, ολοκλήρωσε το…θαύμα και παρέμεινε στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά ο Ρεθυμνιακός δεν τα κατάφερε και σε συνδυασμό με τη νίκη του Πόρου, ακολούθησε τη Δαμάστα και υποβιβάστηκε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νεάπολη: Γκογκόσης, Μπιτζανάκης, Κατσούλης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Καρβελάς, Φρόκου, Γκέκας, Νοκάι, Συσκάκης, Παράσχος

Ρεθυμνιακός: Κοκκαλάς, Πρινιανάκης, Μυρθιανός, Γεωργούλης, Καλλιτσουνάκης, Δελήμπασης, Δροσάκης, Αντιασβίλι, Χαλκιαδάκης, Βαρουξάκης, Γκιόκας.