in ,

Καλές εμφανίσεις για τους αθλητές του ΝΟΑΝ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Παμπαίδων Α-Β και Παγκορασίδων Α-Β στην Αθήνα

Στις 14-17 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Παμπαίδων Α-Β και Παγκορασίδων Α-Β στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ στην Αθήνα.

Ο Ναυτικός Όμιλος Αγίου Νικολάου ,μετά από απουσία πέντε ετών- με εξαίρεση το 2019,όταν εκπροσωπήθηκε από μία μόνο αθλήτρια-επανήλθε δυναμικά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μικτών Κατηγοριών.

Στους αγώνες συμμετείχαν τρεις αθλητές του σωματείου, η Ειρήνη Χαλκιαδάκη, η Ζωή Βερυκοκίδη κι ο Κριστιάν Πόπα.

Αν και το χρονικό διάστημα που προπονήθηκαν ήταν πολύ μικρό , κατάφεραν όχι μόνο να πιάσουν τους χρόνους που απαιτούνταν για τη συμμετοχή τους στους αγώνες αλλά και να βελτιώσουν τις ατομικές τους επιδόσεις , να πλασαριστούν μέσα στους 20 καλύτερους και να δώσουν βαθμούς στον ΝΟΑΝ μετά από αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η Ειρήνη Χαλκιαδάκη στα 50 μ.πεταλούδα κατέλαβε την 13η θέση με επίδοση 34.90, στα 100 μ πεταλούδα την 16η θέση με χρόνο 1.24.00 και στα 100 μ ελεύθερο ήρθε 22η με 1.12.30.

Η Ζωή Βερυκοκίδη ήταν 1 και στα τρία αγωνίσματα που συμμετείχε κάνοντας ατομικά ρεκόρ. Στα 50 μ ύπτιο είχε χρόνο 35.40, μην κάνοντας καλή εκκίνηση και τερματισμό. Στα 200 μ ύπτιο είχε επίδοση 2.50.40 και στα 200 μ ελεύθερο 2.30.10.

Τέλος, ο Κριστιάν Πόπα συμμετείχε στα 100 μ πεταλούδα, 100μ και 200 μ ελεύθερο. Αν και ο χρόνος του στα 200 μ ελεύθερο ήταν 2.2.10 που θα του εξασφάλιζε την 14η θέση,ακυρώθηκε λόγω εκκίνησης , κάτι που δηλώνει την απειρία των νέων παιδιών.

Στα 100 μ ελεύθερο είχε χρόνο 1.05.90 και στα 100μ πεταλούδα 1.18.20,γεγονός που τον έφερε στην 22η θέση σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ.

Την αποστολή στην Αθήνα συνόδευσαν ο προπονητής Μανόλης Τσαμπανάκης κι η γραμματέας του Δ.Σ. του Ναυτικού Ομίλου Ειρήνη Ταμπουρατζή.

Ευχή όλων μας είναι οι νέοι κολυμβητές να συνεχίσουν την ανοδική πορεία τους και να σημειώνουν πάντα επιτυχίες.