in

Euro 2016: Ψυχρολουσία στο 92΄για την Αγγλία

Μετά από 48 ώρες ανελέητου ξύλου μεταξύ Άγγλων και Ρώσων χούλιγκανς στους δρόμους της Μασσαλίας, οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους και εντός γηπέδου με τρόπο αντίστοιχα δραματικό! Η Αγγλία νόμιζε ότι είχε βγάλει «νοκ-άουτ» τον αντίπαλο, όμως αυτή ήταν που έφαγε τελικά την τελευταία… κατραπακιά, όταν στο 92′ ο αρχηγός της Ρωσίας, Βασίλι Μπερεζούτσκι έγραψε το 1-1 με ωραία κεφαλιά. Με το αποτέλεσμα αυτό, συνεχίστηκε παράλληλα και η αγγλική κατάρα, αφού δεν έχει κερδίσει ποτέ σε πρεμιέρα EURO, μετρώντας πλέον εννέα εναρκτήρια ματς Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με ισοπαλία ή ήττα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Αγγλία να έχει την ξεκάθαρη υπεροχή με το «καλημέρα» και να πιέζει ασφυκτικά τη ρωσική άμυνα κυρίως με τους γρήγορους πλάγιούς της. Ο Άλι προειδοποίησε στο 3′ με ένα μακρινό σουτ που δεν απείλησε ιδιαίτερα, ενώ στο 7′ ο Λαλάνα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς μετά από γύρισμα του Γουόκερ, όμως ο Ακινφέεφ έδιωξε σε κόρνερ. Τρία μόλις λεπτά μετά ο Κέιν δεν κατάφερε να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Στέρλινγκ και κεφαλιά του Άλι.
Το παιχνίδι στα πρώτο μισάωρό του παιζόταν κυριολεκτικά γύρω από την ρωσική περιοχή, με τους Άγγλους να ψάχνουν με διάφορους τρόπους το πως θα διασπάσουν την άμυνα των Ρώσων. Μια κεφαλιά του Σμόλινγκ στο 11′ και ένα μακρινό σουτ του Κέιν δύο λεπτά μετά δεν απείλησαν ιδιαίτερα, ενώ στο 17′ υπήρξε και η μοναδική ρωσική φάση στο πρώτο 45λεπτο. Ο Σάτοφ εκτέλεσε φάουλ και ο Χαρτ μπλόκαρε σταθερά κεφαλιά του ανενόχλητου Ιγκνάσεβιτς. Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν μονόλογος της ομάδας του Χότζον, με συντριπτική κατοχή μπάλας για περίπου 35 λεπτά. Στο 18′ Στέρλινγκ και Ρόουζ συνδυάστηκαν, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα όμως ο Άλι δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της και να τη σπρώξει στα δίχτυα. Οι μεγάλες φάσεις για τα «τρία λιοντάρια» συνεχίστηκαν, με τον Γουόκερ να κάνει προσπάθεια στο 22′, να πασάρει για τον Λαλάνα όμως αυτός έστειλε τη μπάλα ένα περίπου μέτρο άουτ.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λεπτου, οι Ρώσοι κάπως ισορρόπησαν το κομμάτι της κατοχής της μπάλας, όμως δεν είχαν την παραμικρή ουσία στο παιχνίδι τους. Ούτε για τους Άγγλους πάντως υπήρξε κάτι ουσιαστικό μέχρι το ημίχρονο, πλην ενός καλού σουτ του Ρούνεϊ στο 35′ που έδιωξε με γροθιές ο Ρώσος γκολκίπερ. Σαν ρεζουμέ του πρώτου μέρους, η Αγγλία είχε τον απόλυτο έλεγχο του τι συνέβαινε στον αγωνιστικό χώρο του «Βελοντρόμ» και φαινόταν ότι θα ήταν θέμα χρόνου μέχρι να φτάσει και στην ουσία του γκολ. Ενδεικτικά είναι άλλωστε τα στατιστικά του αγώνα στα πρώτα 45′: 58%-42% κατοχή μπάλας, 205-117 οι πάσες και 9(4)-1(0) οι τελικές προσπάθειες.

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ (78′ Γουίσλιρ), Λαλάνα, Στέρλινγκ (87′ Μίλνερ), Κέιν.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Ιγκνασέβιτς, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σένικοβ, Νόιστεντερ (80′ Γκλουσακόβ), Γκολοβίν (77′ Σιρόκοβ), Σάτοβ, Σμόλοβ (85′ Μαμάεβ), Κοκόριν, Τζιούμπα.