in

Eπεισοδιακό ματς στο Ατσαλένιο με 4 κόκκινες, 2 πέναλτι και δύο γκολ στις καθυστερήσεις: Tελικό αποτέλεσμα ΠΟΑ-ΑΟΑΝ 2-2

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, ΠΟΑ και ΑΟΑΝ μοιράστηκαν από ένα βαθμό καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στο Ατσαλένιο για την 11η αγωνιστική του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Παρ’ ότι οι παίκτες του Νίκου Σουργιά βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές και να πάρουν έτσι τον βαθμό, σε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ 33’ με τον Ολιβέιρα 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 66’ με πέναλτι ο Μηνάς ισοφάρισε 1-1.

Στο 72’ οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, καθώς Λουμπάκης και Αυγουστάκης είδαν 2η κίτρινη κάρτα για αψιμαχία με τον Καϊμακαμούδη για τον ΠΟΑ στο 90’+4’να δίνει ξανά το προβάδισμα 2-1. Στη φάση αυτή αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Παπαδόπουλος που είχε γίνει ήδη αλλαγή.

Οι «κυανόλευκοι» δεν τα παράτησαν και στο φινάλε κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά φεύγοντας με ένα σπουδαίο βαθμό, όταν στο 90’+10’ ο Χριστόπουλος με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-2.

Αμέσως μετά το γκολ του ΑΟΑΝ, επικράτησαν επεισόδια με αποτέλεσμα ο ρέφερι της αναμέτρησης να αποβάλει τον Φουκαράκη με απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Σαβουϊδάκης, Μπολάκης, Λουμπάκης, Ρομπάκης, Χατζηανδρέου (28’ λ.τρ. Τσιρούδης), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης (86’ Νικόλι), Ολιβέιρα (86’ Σένκα), Χαρίτος, Μεϊρέλες.

ΑΟΑΝ: Δερμιτζάκης, Δολαψάκης, Αυγουστάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Φουκαράκης, Παπαδόπουλος (87’ Μ. Πάγια), Μηνάς, Νοκάι (79’ Χριστόπουλος), Κίτος, Κρίσταν (75’ Τζιλάι).