in

13η και…φαρμακερή: Ιστορική πρώτη νίκη του ΟΦΙ στη Β’ εθνική, 2-3 την ΑΕ Καραϊσκάκης [VIDEO]

Όλα τα λεφτά η γκολάρα α λα…Ιμπραίμοβιτς του Κούστα

Η ομάδα του Τίμου Καβακά κατάφερε σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο οποίο σημειώθηκαν συνολικά πέντε τέρματα να δείξει χαρακτήρα, κατακτώντας έτσι τη νίκη, η οποία είναι η πρώτη του φετινή μετά από 12 προσπάθειες.

Ο ΟΦΙ δεν φοβήθηκε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ (1-0), ούτε όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2. Στην πρώτη περίπτωση κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή ενώ το τρίτο γκολ που πέτυχε, έμελλε να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα στην έδρα του Καραϊσκάκη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 7ο λεπτό με το πλασέ του Λόβριτς, αλλά ο ΟΦΙ ισοφάρισε στο 20ό λεπτό με ένα εξαιρετικό γκολ από τον Κούστα. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σ’ ένα δεύτερο γκολ, που ήταν επίσης πολύ ωραίο, από τον Χιντζίδη αυτή τη φορά!

Ο Καραϊσκάκης μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2 με το γυριστό σουτ του Δούμτσιου στο 53’, αλλά στο 65’ και πάλι ο Κούστα κατάφερε να πετύχει το δεύτερο δικό του και τρίτο γκολ για την ομάδα του Λασιθίου, η οποία έτσι αναδείχθηκε νικήτρια.

Ειδική αναφορά μπορεί να γίνει στον Κούστα, καθώς τα δύο δικά του γκολ πέραν του ότι έκριναν τον αγώνα, σημειώθηκαν κιόλας απέναντι στην πρώην του ομάδα.

Ο ΟΦΙ με αυτή τη νίκη φτάνει τους 7 βαθμούς και ανεβαίνει πάνω από τον Καραϊσκάκη στην βαθμολογία τον οποίο αφήνει ουσιαστικά τελευταίο.