in , ,

Τα αποτελέσματα της 1ης μέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δημοσιογράφων

Με το ατομικό σπριντ απόστασης 260 μέτρων άνοιξε σήμερα (Πέμπτη 29/9) η αυλαία του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δημοσιογράφων, που διεξάγεται στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης υπό την αιγίδα του ΕΟΤ και του Υπουργείου Τουριστικής Ανάπτυξης.

Κυρίαρχη φυσιογνωμία στη μεγάλη κατηγορία (60+ ετών) αναδείχθηκε ο 60χρονος Χανιώτης δημοσιογράφος – καθηγητής Αγγλικών, Παναγιώτης Ζαχαρίου, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 14 δευτερόλεπτα και 540 χιλιοστά.

«Ασχολούμαι με τον πρωταθλητισμό στη ποδηλασία εφτά χρόνια» δήλωσε ο Έλληνας συντάκτης των sites parakritika και chaniapost  προθέτοντας: «Η επιτυχία αυτή ήταν αναπάντεχη διότι είχα σχίσει τον τένοντά μου πριν από τέσσερις μήνες και στην παρούσα φάση έχω ανακτήσει μόλις το 70% της δύναμής μου. Αύριο και μεθαύριο θα μετάσχω και στο χρονόμετρο και θα κάνω ότι μπορώ για να φέρω ένα ακόμη μετάλλιο».

Στις γυναίκες την πρωτιά πήρε η Ιταλίδα Βαλεντίνα Τάνζι με 15 δευτερόλεπα και 699 χιλιοστά, στην κατηγορία των ανδρών μέχρι 42 ετών ταχύτερος ήταν ο Βρετανός Νιλ Πόουλτον με χρόνο 12 δευτερόλεπτα και 996 χιλιοστά, ενώ στην ηλικία 45-59 ετών πρώτευσε ο Βέλγος Έργουιν Ντε Κλερκ με 13 δευτερόλεπτα και 703 χιλιοστά.

Τις δεύτερε και τρίτες θέσεις στις τέσσερις κατηγορίες πήραν:

Ανδρες 19-44 ετών: 2ος Μίλερ Σερ Βέρνερ (Γερμανία) 13 δευτερόλεπτα 492 χιλιοστά, 3ος Γκέργκ Μάνσετ (Βέλγιο) 13 δευτερόλεπτα 704 χιλιοστά.

Ανδρες 45-59 ετών: 2ος Ντανιέλ Μπαλντίνι (Ιταλία) 14 δευτερόλεπτα 410 χιλιοστά, 3ος Χρήστος Ανεσιάδης (Ελλάδα) 14 δευτερόλεπτα 439 χιλιοστά

Ανδρες 60+ετών: 2ος Ρομπέρτο Ρόγκι (Ιταλία) 14 δευτερόλεπτα 854 χιλιοστά, 3ος Χανς Γιούργκεν Μπαζάν (Γερμανία) 15 δευτερόλεπτα 562 χιλιοστά.

Γυναίκες: 2η Τζοάνα Εσμοντ (Πολωνία) 16 δευτερόλεπτα 582 χιλιοστά, 3η Τατιάνα Μινένκοβα 19 δευτερόλεπτα 743 χιλιοστά.

Συνέχεια αύριο με την ομαδική χρονομέτρηση

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που διοργανώνουν ο Δήμος Αγίου Νικολάου, ο ΠΑΟΔΑΝ, η Περιφέρεια Κρήτης και η Παγκόσμια Ένωση Ποδηλασίας Δημοσιογράφων με παραγωγή τηςSports Tours Hellas, θα συνεχιστεί αύριο (Παρασκευή 30/9) με την ομαδική χρονομέτρηση απόστασης 16 χλμ, στην οποία θα πάρουν μέρος 10 ομάδες. Οι δύο εξ αυτών εκτός συναγωνισμού και συγκεκριμένα οι Ποδηλατικοί Σύλλογοι Άγιος Νικόλαος και Νεάπολη.