in

Πρώτο δείγμα θετικό και νίκη 4-1 για την ΑΕ Νεάπολης

Σε ένα ματς που ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση οι Νεαπολίτες έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο,κάτι το οποίο δεδομένου του χρόνου που γίνεται η προετοιμασία της ομάδας είναι άκρως ικανοποιητικό τόσο για τον προπονητή της ομάδας όσο και για τους ανθρώπους της διοίκησης.
Οι ποδοσφαιριστές του Αντώνη Γιαννακάκη ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και μόλις στο 6ο λεπτό μετά απο μακρινη μπαλιά του Δετοράκη ο Ξενικάκης πλασαρε αλλά ο τερματοφύλακας του Πόρου απέκρουσε τη μπάλα.

Η ΑΕΝ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό μετά απο εκτέλεση φάουλ του Μορφακίδη στη καρδιά της άμυνας και καρφωτή κεφαλιά του Ζανταλή.Οι Νεαπολιτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ευτυχησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 11ο λεπτό όταν μετά απο ωραία κάθετη μπαλιά του Χατζιάι ο Μελλισουργός γύρισε τη μπάλα στον Βασιλόπουλου ο οποίος με εξουδετερομένο τον τερματοφύλακα σκόραρε σε κενό τέρμα.Η αμυντική λειτουργία της γηπεδούχου ομάδας ήταν πολύ σωστή κάτι που αυτόματα σημαίνει πως δέχτηκε ελάχιστες επιθέσεις και δεν κινδύνεψε πολύ.Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 35′ όταν ο Α.Ζαφείρης έκανε σέντρα απ’τα αριστερά όμως η κεφαλιά του Ταμπάκη πέρασε άουτ απ’το δεξί δοκάρι,ενώ το ημίχρονο έκλεισε ακόμα με ένα γκολ απ’τους Νεαπολίτες όταν μετά απο εξαιρετική ατομική ενέργεια και σέντρα του Χατζιάι απ’τα δεξιά η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικου κερδίζοντας πέναλτι την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Γαντζούδης γράφοντας μ’αυτό τον τρόπο το 3-0.Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο μετά και απ’τις πολλές αλλαγές έπεσε κατι που είναι απολύτως φυσιολογικό αν αναλογιστεί κανείς πως και οι δύο ομάδες βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας.

Οι Ηρακλειώτες μείωσαν στο 62′ σε 3-1 όταν ο Ταμπάκης έκλεψε τη μπάλα βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά τον Μ.Φαιτάκη.Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί και στο 75′ μετά απο εξαιρετική ατομική ενέργεια του νεαρού Μανόλη Β. Φαιτάκη ο οποίος μπήκε μέσα στη περιοχή ανατράπηκε κερδίζοντας πέναλτι,την εκτέλεση ανέλαβε ο.ίδιος γράφοντας το 4-1 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.
Η προετοιμασία για τους Νεαπολίτες ασυνεχίζεται με περισσότερη ένταση αυτή τη βδομάδα ενώ το επόμενο φιλικό είναι προγραμματισμένπ γισ την Κυριακή με την Αναγέννηση Ιεράπετρας στο Περικλής Μελιδονιώτης.
Ρεπορτάζ: Πέτρος Παρασκάκης