in

Ο Ζερβάκης νικητής στον αγώνα δρόμου “Γύρος Σητείας”

Με τη συμμετοχή περίπου 600 αθλητών και αθλητριών σε όλες τις κατηγορίες έγινε την Κυριακή (18/12) o αγώνας δρόμου “Γύρος Σητείας”.
Τον αγώνα διοργάνωσαν ο Δήμος Σητείας, η Ιερά Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης, η Περιφέρεια Κρήτης, ο Δημοτικός Οργανισμό Κοινωνικοπολιτιστικής Ανάπτυξης Σητείας (ΔΟΚΑΣ) και τα σωματεία στίβου της πόλης Σητειακός ΑΟ – ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος, με την υποστήριξη και συνεργασία του ΣΕΓΑΣ. Νικητής στους άνδρες ήταν ο Γιάννης Ζερβάκης (ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος), ο οποίος τερμάτισε την απόσταση των 9.000 μ. σε 29.22″84«Για μια ακόμη χρονιά η διοργάνωση ήταν πολύ καλή. Συγχαρητήρια σε όλους όσοι εμπλέκονται και στον ΣΕΓΑΣ και στους τοπικούς φορείς. Προερχόμουν από τον μαραθώνιο, ωστόσο κατάφερα να κάνω μια καλή κούρσα και τελικά να τερματίσω πρώτος, μετά από τρία χρόνια αποχή στον συγκεκριμένο αγώνα. Στόχος μου είναι να κάνω έναν μαραθώνιο τον Απρίλιο, ωστόσο νωρίτερα θα πάρω μέρος τόσο στον ανώμαλο δρόμο όσο και στους αγώνες κλειστού στίβου», είπε ο 32χρονος αθλητής, που γυμνάζεται με τον Δημήτρη Θεοδωρίδη.

Δεύτερος με 29’28″64 ήταν ο Θεόδωρος Τσολάκης (Ολυμπιακός) και τρίτος ο Αμπτελατιφ εκ Αρφαουι (ΟΦΗ).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών 1η τερμάτισε η Ροδάμα Λαγονίδου (ΓΑΣ Ιλισσός) με 40’10″39, με δεύτερη την Γεωργία Καραγιανακη (ΟΦΗ) με 42’54″00 και 3η την Μάρθα Παπαζαχαρία με 44’00″00.

Στα 4.550 μ ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Μίνος (ΑΟ Μυκόνου -14’02″80), την 2η θέση κατέλαβε ο Χρήστος Βοτσος (ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος- 14’08″25) και την 3η ο Χρήστο Παπούλια (14’42″80).

Στις γυναίκες επικράτησε η Μαρίνα Μανιαδάκη του ΑΟΛ σε 16’25″08 και ακολούθησε στη 2η θέση η Ζωή Ανδρικοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης) με 19’00″04 και η Ευαγγελία Ψαρά (ΓΣ Ηλιούπολης) με 19’38″00 .

Παράλληλα με τους αγώνες δρόμους για τις κατηγορίες Ανδρών/Γυναικών και παιδιών γυμνασίου έγινε αγώνας επίδειξης σφαιροβολίας καθώς και kid’s athletics και αγώνες δρόμου .