Menu
in

Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός στην Κρήτη [PICS]

Ο Παναθηναϊκός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2019. Στον τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο Ηράκλειο , οι «πράσινοι» νίκησαν τον ΠΑΟΚ με 79-73.

Για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ο οποίος «έγραψε» στο βιογραφικό του τον πρώτο τίτλο εκτός Ηνωμένων Πολιτειών (τέταρτος στην καριέρα του), ήταν το 19ο τρόπαιο στην Ιστορία της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» φάνηκε ότι θα είχαν άκοπο βράδυ όταν ξέφυγαν ακόμη και με 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο «Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, επέστρεψε στο παιχνίδι και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς ο αντίπαλός του ήταν ψύχραιμος στις βολές.

MVP της συνάντησης αναδείχθηκε ο Καλάθης, που αν και με πρόβλημα στο πέλμα, οδήγησε την ομάδα του σαν στρατηγός στη νίκη. Ο διεθνής γκαρντ έπαιξε 34 λεπτά και είχε 19 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα μπλοκ, υποπτίπτοντας σε 5 λάθη.

Στο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 29-15, ενώ το ημίχρονο τον βρήκε στο +10 (46-36). Με τον Χάτσερ, όμως, να παίρνει… μπροστά στη συνέχεια και να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (51-54, 27′), ενώ στο 30΄ το σκορ ήταν 58-59, με απίθανο τρίποντο του Τζόουνς στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Ο Τζόουνς, με δεύτερο τρίποντο, έβαλε μπροστά την ομάδα του (61-59) στο 31΄. Ο Καλάθης απάντησε με τον ίδιο τρόοπο στο 32΄ (61-62), αλλά η ζώνη του Παπαθεοδώρου δημιουργούσε προβλήματα στους «πράσινους».

Τα τρίποντα «έπεφταν βροχή» στα «Δύο Αοράκια» και στο 35΄ ο Γκος ισοφάρισε σε 67-67, ενώ με νέο τρίποντο ο ΠΑΟΚ πέρασε με 70-67 στο 36΄. Βολές του Παπαπέτρου και του Καλάθη ξανάδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (71-70), ενώ ο Γκιστ έγραψε το 75-70 στο 37΄.

Ο Μαργαρίτης μείωσε σε 72-75 στο 39΄, ο Τόμας έκανε βήματα στο 1΄05΄΄ πριν τη λήξη και ο Γκος με 1/2 βολές μείωσε στα 52΄΄,5 σε 73-75. Ο Παπαπέτρου πήρε φάουλ και στα 33΄΄,9 είχε 2/2 για το 77-73, όπως και ο Καλάθης στα 21΄΄,4. Ακολούθως ο Χάτσερ αστόχησε στην επίθεση του ΠΑΟΚ κι αυτός ήταν ο επίλογος…