in

Καλή αρχή για τον Ολυμπιακό στην Κρήτη – Νίκησε με 75-64 τη Μπασκόνια στην πρεμιέρα της Euroleague

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, που, παρά τις απουσίες των Σπανούλη, Ρόμπερτς, Τιλί και τον «ξενιτεμό» στο Ηράκλειο της Κρήτης (λόγω τιμωρίας του ΣΕΦ), κατέβαλε την Μπασκόνια με 75-64.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν γρήγορα από την ήττα στο ντέρμπι της Α1, είχαν μεγαλύτερα διαστήματα καλής απόδοσης κι έφτασαν σε μια σημαντική νίκη, δεδομένης της χρονικής στιγμής, αφού ουσιαστικά οι περισσότερες ομάδες ακόμη μοντάρονται.
Τα προβλήματα δεν έλειψαν και σήμερα από την πειραϊκή ομάδα, καθώς ο Κιμ Τιλί υπέστη μυϊκό τραυματισμό στην προθέρμανση (!) και είδε ολόκληρο τον αγώνα από τον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα κακό πρώτο πεντάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου επιθετικά ήταν ανύπαρκτος και στο 4ο λεπτό βρέθηκε να χάνει 2-6, με πολύ κακές επιλογές στην οργάνωση και την επίθεση.
Όταν όμως η μπάλα πέρασε σωστά στη ρακέτα και στα χέρια του Μιλουτίνοφ, η κατάσταση άλλαξε. Ο Σέρβος άρχισε να «φορτώνει» το καλάθι των Βάσκων και σε συνδυασμό με την «έκρηξη» του Αγραβάνη, που ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε δύο γκολ-φάουλ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 16-12.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν καθηλώσει με την άμυνά τους την Μπασκόνια και με τον Αγραβάνη να συνεχίζει το ίδιο «ζεστός» συν τη συνεισφορά του Τόμπσον και τα επιθετικά ριμπάουντ, η διαφορά έφτασε στο +13 (32-19), για να κλείνει το ημίχρονο με 41-33.
Με τον Πρίντεζη να δίνει επίσης «παρών» στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 47-35, ο Ντιόπ έριξε τη διαφορά στο -6 (43-49) σκοράροντας ακόμη και με τρίποντο, αλλά η Μπασκόνια δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περισσότερο και στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 60-49.
Περίπου στο 35ο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +16 (70-54), αλλά αντί να προσπαθήσουν να αυξήσουν ή να συντηρήσουν τη διαφορά, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν και οι παίκτες του Πάμπλο Πριχιόνι βρήκαν ευκαιρία για να μειώσουν σε 62-70 στα 2:30 πριν τη λήξη.
Ο Χουέρτας έγραψε το 64-71, όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία διάθεση να πάθει ό,τι με τον Παναθηναϊκό. Με καλή διαχείριση στον εναπομείναντα χρόνο και ψυχραιμία στις βολές, η πειραϊκή ομάδα κράτησε τη νίκη και πήρε και μια διαφορά 11 πόντων, που μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 41-33. 60-49, 75-64
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17 (8/12 δίποντα), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πριτζιόνι): Βιλντόζα, Τίμα 3 (1), Βόιτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Ποϊριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο.
Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 75 πόντοι, 24/40 δίποντα-60%, 6/26 τρίποντα-23.1%, 9/14 βολές-64.3%, 35 ριμπάουντ (13-22), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά Μπασκόνια: 64 πόντοι, 19/40 δίποντα-47.5%, 6/14 τρίποντα-42.9%, 8/12 βολές-66.7%, 23 ριμπάουντ (5-18), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 κλεψίματα, 4 μπλοκ.
Θα ακολουθήσει στο fonien.gr πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα και παραλειπόμενα