in

Επιτέλους έπαιξε μπάσκετ! – Νίκη για την Εθνική με 95-77 Πολωνία και πρόκριση στην επόμενη φάση

Ξεκίνησε υπνωτισμένη, τελείωσε σαν ηφαίστειο. Η ελληνική λάβα έκαψε την Πολωνία (95-77) με όργια των Σλούκα-Καλάθη και το θηρίο καλείται να αποδείξει απέναντι στη Λιθουανία αν ξύπνησε για τα καλά!
Επιστροφή δεν θα υπήρχε σε περίπτωση ήττας, οι Έλληνες διεθνείς το γνώριζαν και δεν επέτρεψαν στους εαυτούς τους να μην αρπάξουν την τελευταία ευκαιρία για πρόκριση στους «16». Οι Έλληνες διεθνείς ήταν αυτοί που έπρεπε στο κρίσιμο σημείο και πήραν το εισιτήριο για την Κωνσταντινούπολη και τη φάση των νοκ-άουτ. Η αρχή φυσικά θα γίνει το Σάββατο (6/9) με το ματς απέναντι στους Λιθουανούς, οι οποίοι τερμάτισαν 1οι στον Β’ όμιλο.
Η Εθνική δεν… χάλασε την παράδοση με το κάκιστο ξεκίνημα στα παιχνίδια της. Η αμυντική προσήλωση απουσίαζε ξανά και παρά τα δύο γρήγορα σουτ του Σλούκα για το 8-4, οι Πολωνοί έφεραν άμεσα το ματς στα μέτρα τους στηριζόμενοι στους Κόζαρεκ και Κούλιγκ (14-20, στο 7′). Η ομάδα του Τέιλορ κατάφερε να φτάσει τους 29 πόντους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ ο «Σλου» μείωσε σε 23-29.
Σαφώς πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι Έλληνες διεθνείς και με γρήγορο 9-0 πέρασαν μπροστά με 32-29. O Παπανικολάου ήταν «ζεστός» και πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 37-31, ενώ ο Παππάς με δύσκολο μακρινό σουτ αύξησε κι άλλο την απόσταση (44-37, στο 18′). Με «γκολ-φάουλ» και… έκρηξη του Σλούκα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-43.
«Υπνωτισμένοι» ήταν οι διεθνείς μας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα ο εξαιρετικός Κούλιγκ να ισοφαρίσει σε 51-51. Ο Κόζαρεκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τέιλορ με τρίποντο (58-59, στο 25′), αλλά η Εθνική βρήκε λύσεις για το 62-59. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε με σκορ 70-67.
Ο Καλάθης πήρε την κατάσταση πάνω του και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το +6 (77-71, στο 33′). O Σλούκας προσέθεσε ένα ακόμη μακρινό σουτ για το 80-71, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με σκορ 80-73. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά για το 84-75 και ακολούθησε σημαντικό τρίποντο του Πρίντεζη που «κλείδωσε» το ματς. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε μέχρι το τελικό 95-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67 , 95-77

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):  Καλάθης 24 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5/6 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ):  Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμόισκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαστζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 92), Γκίελο, Καρνόφσκι 7.

ΠΗΓΗ: sdna.gr